Nevlastním, iba spravujem.

Autor: Róbert Mačej | 17.12.2015 o 14:53 | Karma článku: 12,36 | Prečítané:  267x

Hospodári, ktorí si voľakedy vraveli aj „SÚDRUHOVIA“ ( česť výnimkám“) sa akosi nevedia vpratať do kože a jediné čo im máta pomätené hlavy je túžba po peniazoch (mamone) a moci, kvôli čomu sa neštítia spolčovať s kadejakou čvargou

Existuje nejaký skutočný vzorec, alebo poučka na vyjadrenie osobného, alebo spoločenského vlastníctva? Nájde sa niekto na tomto svete, aby vierohodne dokázal reálnu existenciu vlastníctva a vysvetlil princíp nakladania s ním?

Neexistuje.

V Evanjeliu podľa Lukáša sa píše:

A ostatným povedal: „Dajte si pozor a chráňte sa všetkej chamtivosti! Lebo aj keď má človek hojnosť všetkého, jeho život nezávisí od toho, čo má.“

Lk 12-15

Kto z nás, obyvateľov tejto planéty môže skutočne povedať, že všetko, čo počas svojho pozemského života nadobudol je jeho osobným vlastníctvom? Vie niekto vysvetliť, ako bude nakladať so svojim vlastníctvom po ukončení svojej životnej púte? Určite nie.

Nič z toho, o čom si myslíme, že vlastníme na tomto svete nám v skutočnosti nepatrí. Všetko, čo sme dostali je tu na to, aby sme to zodpovedne spravovali, zveľaďovali a chránili pre ďalšie generácie. A aký je skutočný stav? Katastrofálny.

Väčšina správcov tohto sveta nevynímajúc Slovensko zabudlo, čo je ich povinnosť. Žijú v ilúzii dlhovekosti, priam nesmrteľnosti a s tým, čo majú spravovať, narábajú s absolútnou istotou nepominuteľnosti. Pocit falošného vlastníctva im dáva pocit nadradenosti a nadvlády nad tými, ktorí si uvedomujú hodnotu skutočného vlastníctva. A čo je to skutočné vlastníctvo? Nie je to ani pozemok, dom, byt, firma ani korporácia, či šesť a viac-ciferný účet v banke . Je to česť, charakter, láskavosť, silný pocit zodpovednosti za svojich blízkych a za celú spoločnosť.

Prečo sa teda časť spoločnosti trápi v tomto žeravom kotli neprávosti? Pretože odovzdali kompetencie zaslepeným, nezodpovedným jednotlivcom neuznávajúcim žiadne princípy vlastníctva a spravovania.

Hospodári, ktorí si voľakedy vraveli aj „SÚDRUHOVIA“ ( česť výnimkám“) sa akosi nevedia vpratať do kože a jediné čo im máta pomätené hlavy je túžba po peniazoch (mamone) a moci, kvôli čomu sa neštítia spolčovať s kadejakou čvargou, ktorá má skúsenosti s tým ako to dosiahnuť. Kvôli peniazom sú dokonca ochotní prijímať drastické opatrenia, prostredníctvom ktorých potom terorizujú tých, ktorí prispievajú dokonca aj z posledného a nie je výnimkou, že si na to musia častokrát požičať.

A aby nikto neoponoval, nebodaj sa vzoprel, zvýšia sa počty príslušníkov, upravia sa zákony (napr. aj tie protiteroristické) a pokojne sa môže stať, že napriek takmer bezchybnému charakteru a prívetivému vzhľadu skončíte na niekoľko hodín za mrežami v chladnej policajnej cele, v ktorej vám už vysvetlia ako sa nemá správať osoba podozrivá z „terorizmu“.

Žiaľ, je medzi nami veľa jednotlivcov, ktorým je to jedno, ktorí si povedia: „len nech nie je horšie ako teraz a bude to dobré, veď si zvykneme, život ide ďalej, nič s tým neurobíme...“, ale je to skutočne to čo chceme? To nám nezáleží na budúcich generáciách? Takéto uvažovanie je absolútne nezodpovedné.

Pred časom som čítal jeden citát, pravdepodobne neznámeho autora, ktorý znel:

NAJDȎLEŽITEJŠIE VECI V ŽIVOTE NIE SÚ VECI.

Tak sa toho držme.

 

© Róbert Mačej

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?