Ľahostajní darcovia

Autor: Róbert Mačej | 22.12.2015 o 11:03 | Karma článku: 9,78 | Prečítané:  771x

A musím povedať, že SLOVÁČ netrochárči. Ani trošku. Mal som pocit, že som medzi finančnými žralokmi s mimoriadne rozvinutým citom pre dobročinnosť.

Nákupná predvianočná horúčka, ktorá momentálne zúri v hlavách a srdciach roztúžených darcov pred najkrajšími sviatkami roka prináša túžbou naplnený láskavý pocit obdarovať nielen svojich blízkych, ale aj úplne cudzích ľudí. Na tom by nebolo nič zlé, ak by sa medzi obdarovanými nenašli aj takí, ktorí to s tou úprimnosťou nemyslia až tak vážne.

Tento víkend som sa s manželkou vybral dokúpiť ešte nejaké drobnosti pre našich potomkov. Určite si viete predstaviť, že z tých listov a rôznych niekoľko doplňujúcich dodatkov určených Ježiškovi je potrebné čo to okresať. A práve v známom obchode s hračkami som si všimol dve povedomé tváre. Videl som ich pred týždňom niekde, ale za svet som si nevedel spomenúť kde. A vtedy to prišlo. Tie dve pestrofarebne namaľované, hnedooké, načačkané fešandy, pravdepodobne z Rumunska (moja dedukcia) s A štvorkou pripevnenou na doske som videl týždeň pred tým v kostole, ako zbierali podpisy a príspevky na nejakú zbierku. Aj v hračkárstve vykonávali tú istú činnosť. Keď sa jedna fešanda priblížila ku mne, a gestikuláciou (chcela mi naznačiť, že je nepočujúca) ukázala na list papiera aby som sa jej podpísal a prispel finančnou čiastkou (samozrejme mala tam vyplnené kolonky s ciframi, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani naši finanční žraloci), opýtal som sa jej, resp. naznačil, či má nejaké povolenie, alebo niečo také, pretože ten zdrap papiera vyzeral všelijako, len nie oficiálne, nervózne odfúkla obrátila sa a odišla za menej nedôverčivým potencionálnym darcom.

Vtedy som si začal viac všímať ľudí okolo mňa, pri ktorých sa jedna z tých dvoch krásavíc pristavovala. Odrazu som sa nestíhal diviť, koľká dôverčivosť a štedrosť napĺňala človiečikov a ako bez mihnutia oka, bez akýchkoľvek pochybností hádzali podpisy na papier a so skalopevným odhodlaním prispievali na „transparentnú, milosrdnú“ zbierku. A musím povedať, že SLOVÁČ netrochárči. Ani trošku. Mal som pocit, že som medzi finančnými žralokmi s mimoriadne rozvinutým citom pre dobročinnosť. Chvíľu som sa cítil ako zabednenec a uvažoval som či by som nemal aj ja, ale vnútorný pocit zodpovednosti a zdravej nedôvery vyhral.

No nič. Nákupy v hračkárstve sme dokončili, „nepočujúce“ zberateľky sa tiež vytratili a ja s manželkou sme sa vybrali loviť ďalšie darčeky. Ako sme tak išli eskalátorom na vyššie poschodie, čuduj sa svete, naše dve „charitatívne dobrovoľníčky“ išli eskalátorom presne opačným smerom dole oproti nám, ako dvaja „anjeli“, ba čo viac, uzdravené z hluchoty a ani nemé už neboli. Hrkotali si ako také hrdličky. Z toho som usúdil, že zbierka bola dobrá a k tomu ešte aj zázračne uzdravujúca.

Z celého zážitku som v tej chvíli dospel k zamysleniu. Akí sme my ľudia dôverčiví, že bez akejkoľvek, aspoň minimálnej námahy sme ochotní podpísať zbierky, listiny, alebo zmluvy bez toho, aby sme sa presvedčili, či nás to nedostane v budúcnosti do nepríjemnej situácie. Neuvažujeme nad tým, že sme v takejto zbierkovej akcii napríklad napísali svoje údaje a svojim podpisom sme si priznali niekomu dlh, ktorý sme obratom potvrdili svojim príspevkom?

Možno je to z mojej strany prehnané, ale...

To isté sa deje v našich životoch aj v iných situáciach. Dôverujeme sľubom od ľudí, ktorých nepoznáme, ktorí prichádzajú s prívetivou maskou aby od nás získali čokoľvek hodnotné vo svoj prospech, následne to využili proti nám a dokonca sme za to ochotní aj zahlasovať.

Na záver iba jedno. Vyjadrujme svoj súhlas iba vo veciach, o ktorých sme skalopevne rozhodnutí, pretože následky, nech už budú akékoľvek, budeme znášať iba my a naši najbližší..

© Róbert Mačej

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Polícia má meno podozrivého

Útočníkom mal byť len dvadsaťdva ročný Brit s líbyjským pôvodom.

KULTÚRA

Dominik Dán o knižnom trhu: S mafiánskymi praktikami som sa nestretol

Spisovateľ má s podnikateľmi zlú skúsenosť.

KULTÚRA

Existoval len jeden James Bond, ktorý mohol hrať sám seba

Roger Moore stvárňoval agenta 007 najdlhšie.


Už ste čítali?