Niet pokory, niet úcty

Autor: Róbert Mačej | 12.1.2016 o 9:42 | Karma článku: 9,34 | Prečítané:  833x

Dnešnému mladému človeku stačí tak málo, aby sa mohol stať odborníkom a to dokonca v rôznych oblastiach života. 

Žiaľ, niektoré dnešné deti vplyvom informácií z okolia, dostávajú toľkú dávku falošnej sebaistoty, až je to nezdravé. Nemám na mysli pubertiakov, ktorí nevedia čo zo sebou a GOGO príručka spolu s telkou, sú pre nich dostačujúcim návodom pre život. Myslím tie väčšie deti. Stredoškolákov a začínajúcich vysokoškolákov.

Tých posledne spomínaných by som už asi nemal nazývať deťmi, ale... Pár posledných dní som mal možnosť sa hlbšie porozprávať s jednotlivcami tejto vekovej kategórie a dospel som k zaujímavému, ale nie veľmi uspokojivému výsledku. Samozrejme, moje ego narozdiel od toho ich (už nemám 18) má podľa môjho názoru ostré hrany z časti otupené, tak som to vzal s nadhľadom a keďže sa blíži čas volieb a poniektorí by sme privítali konečne reálnu zmenu k lepšiemu, debata bola viac-menej o tom.

Čo ma ale zarazilo, bolo tvrdenie mladého muža (nebudem konkrétny, sľúbil som si to), že po voľbách sa určite nič nezmení. Že jeho rovesníci z vysokej školy žijú život tak, ako ich úspešní otcovia, že sú naučení na určitý štandard a spôsob života a pre získanie prestíže potrebujú peniaze a tie zase získajú iba dravým, žraločím prístupom. Fakt ma toto tvrdenie dostalo. Neuveriteľný pohľad na život. Nie, ten mladík čo mi to vravel má pohľad na život vcelku fajn, ale že takto uvažujú jeho rovesníci, ktorých má byť množstvo značné na to aby svoje plány uskutočnili aj vo väčšom, zatiaľ nekonkretizovanom meradle je fakt zarážajúce.

Druhým mladíkom, je študent bližšie nešpecifikovanej VŠ (neuvediem, sľúbil som si to), ktorého prístup k nekonfliktnosti mojej osoby ma vcelku prekvapil (bral som to s humorom). Dôvodom mala byť pozvánka na protest proti vrtom na východnom Slovensku, ktoré majú potvrdiť, resp vyvrátiť množstvo ropy, ktorá by sa tam mohla nachádzať. Mladý muž reagoval dosť promptne a energicky, že je striktne proti takému to protestu, pretože všetko čo v našej krajine môže byť podľa neho na osoh, chcú ľudia zakázať a protestujú proti tomu a že ako sa v severských krajinách ťaží ropa, najmä v Nórsku a ako na tom zarábajú a aký to má pre nich osoh atď, atď.... Napriek štúdiu na VŠ so zameraním, ktoré by mu mohlo pomôcť porozumieť protestu ma prekvapilo, že neuvažoval nad tým, aký má Slovensko bohatý zdroj pitnej vody, ktorý by utrpel škody pri vykonávaní agresívnych vrtov, vďaka čomu majú ľudia v okolí z toho oprávnený strach a nakoniec aj to, že celý ten výskum má aj temnejšie, bezohľadné kapitálové pozadie. Skôr som ostal rozčarovaný z tvrdenia, (budem to takmer citovať)“ že Slovensko je na tom tak ako je vďaka tomu, že sme zabednenci a preto nám tu vládne SMER na čele s Ficom, že ropa sa používa na výrobu rôznych výrobkov, najmä mobilov, oblečenia a veľa iných výrobkov a či si vieme predstaviť, že to všetko nemáme.“

Podvečer som nad tým trochu uvažoval a uvedomil som si, ako toho druhého mladíka vlastne vôbec nezaujíma, že produkt, vďaka ktorého ťažbe na našom území a vďaka ktorému by sme sa mali stať podľa neho svetoví, môžeme prísť o časť toho, čoho bude vo svete časom reálny nedostatok a to je čistá, pramenitá pitná voda.

Žiaľ nie je to len jeho prípad. Tých prípadov som zažil viac a preto ma mrzí to, ako mladý človek svoju neprebádanú pravdu háji takmer bez štipky úcty so žraločím prístupom, ktorý práve v mladom veku je tak výrazný a v súčasnosti takmer vôbec nekorigovaný.

© Róbert Mačej 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Polícia má meno podozrivého

Útočníkom mal byť len dvadsaťdva ročný Brit s líbyjským pôvodom.

KULTÚRA

Dominik Dán o knižnom trhu: S mafiánskymi praktikami som sa nestretol

Spisovateľ má s podnikateľmi zlú skúsenosť.

KULTÚRA

Existoval len jeden James Bond, ktorý mohol hrať sám seba

Roger Moore stvárňoval agenta 007 najdlhšie.


Už ste čítali?