Nambu Dambudsmanová sekera

Autor: Róbert Mačej | 14.1.2016 o 11:36 | Karma článku: 14,97 | Prečítané:  364x

Nambu, tak ho budem v tomto článku nazývať je vládca veľmi podobný tomu, ktorý vládne aj krajine v ktorej som sa narodil, v ktorej žijem a verím, že (nie predčasne) raz aj šťastne umriem.

Pred dvoma rokmi som napísal zbierku rozprávok pre detičky aj dospelých, ktorú, ak Boh dá, by som rád tohto roku vydal a potešil ňou nejedného fanúšika tohto žánru.

Jedna z rozprávok je o kováčovi Jankovi. Je to umelecký kováč, ktorého záľubou je vyrábať valašky a sekery, presne podľa požiadaviek zákazníka a jedným z jeho zákazníkov, ktorý si u neho objednal na zákazku sekeru a veru nie lacnú, je aj Nambu Dambudsman. Vladár ostrova, ktorý nesie názov presne podľa jeho mena, čiže Nambudsdambudsmanov ostrov.

Nambu, tak ho budem v tomto článku nazývať je vládca veľmi podobný tomu, ktorý vládne aj krajine v ktorej som sa narodil, v ktorej žijem a verím, že (nie predčasne) raz aj šťastne umriem. Aj jeho krajina je podobná tej mojej.

Ale pekne po poriadku. Začnem Nambim, ako ho familiárne volajú jeho poddaní. Nambi je mocný, urastený blonďák, svalnatej postavy a s príznačne prenikavým vladárskym pohľadom. Jediný nedostatok v jeho takmer bezchybnom výzore sú malé odstávajúce uši. To mu však nikto nesmie ani omylom naznačiť. Hrozí za to trest.

Čo sa mu musí (a to doslova, pretože tiež za to hrozí trest) uznať je, že svoj ostrov spravuje veľmi zodpovedne, rozumne a s plnou vladárskou vážnosťou. Má k tomu vyčlenený vladársky aparát, zložený iba z odborníkov obdarených výnimočnými vlastnosťami a hlavný dôraz kladie na to, aby sa medzi sebou vedeli kedykoľvek zastúpiť. Preto v jeho krajine nie je ničím výnimočné, že správca financií sa transformuje na šéfa dopravy, alebo šéfom zbrojnošov sa stane minister gastronómie. Kvalita vladárových pomocníkov je na takej vysokej úrovni, že dokonca po vykonaní rýchlej atestácie sa môže minister hospodárenia stať šéfom lekárstva, alebo z ministra bojových umení sa tam razom stane minister školstva, čo má svoje opodstatnenie, pretože za učiteľov bojovať rozhodne treba.

Ostrov je vzdialený od kontinentálnej pevniny asi jeden kilometer a z bezpečnostných dôvodov sa tam nedostanete cez žiaden most (pretože tam ani žiaden nie je), ale iba kompou. Vraj je to lacnejšie a ak by došlo k ohrozeniu ostrova, či už zo strany suseda, alebo nedajbože nejakého migranta, tak tú kompu jednoducho potopia. Všetko je tam tip-top. Ekonomika šľape, zdravotníctvo šľape, školstvo, obchod, bezpečnosť, všetko to tam šľape ako hodinky, čo je obyvateľom každú chvíľu pripomínané reklamným spotom v médiách. A nad tým všetkým stojí vladár, držiaci moc upevnenú drahou sekerou kovanou na mieru.

Aj vladár v mojej rodnej zemi vládne so sekerou. Nie kovanou na mieru, ale zato rastúcou pod rukami a hlavne pod smutnými pohľadmi, prácou zodratými občanmi bez (verím, že zdanlivo) dobrej vyhliadky na krajšiu budúcnosť.

© Róbert Mačej 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Polícia má meno podozrivého

Útočníkom mal byť len dvadsaťdva ročný Brit s líbyjským pôvodom.

KULTÚRA

Dominik Dán o knižnom trhu: S mafiánskymi praktikami som sa nestretol

Spisovateľ má s podnikateľmi zlú skúsenosť.

KULTÚRA

Existoval len jeden James Bond, ktorý mohol hrať sám seba

Roger Moore stvárňoval agenta 007 najdlhšie.


Už ste čítali?