Váha svedomia

Autor: Róbert Mačej | 14.3.2016 o 11:59 | (upravené 14.3.2016 o 15:23) Karma článku: 9,95 | Prečítané:  515x

Zdá sa, že svedomie slovenského, „štandardného“ politika je obťažkané tým najhorším bahnom, aké kedy mohol slovenský volič na vlastnej koži okúsiť.

Slovo svedomie v slovníkoch občanov našej krajiny nadobudlo v ostatných dňoch celkom nový rozmer. Svedomie a jeho súčasná podoba je momentálne niečo, čo spôsobilo obrovské sklamanie v srdciach mnohých ľudí, ktorí túžili po lepšej budúcnosti a ktorí tomu dokonca verili. Kto spôsobil tento fatálny kolaps vo viere občanov? Bol to politik. „Štandardný“ politik v neštandardnej skladbe tela a mysle, teda bez charakteru a chrbtovej kosti.

Politik - vlk, ktorý v ovčom rúchu presviedčal občanov v predvolebnom vábení o tom, že charakter rozhoduje, že si vie predstaviť aj to, za čo mu jeho voliči odobria poslanecký mandát. Zabudol však podotknúť, že to, v čo jeho voliči verili bola iba ich predstava a nie jeho, aj keď si ju musel na chvíľu pre ich potešenie predstaviť. Vedel, že sklame. Bol to jeho úmysel, ale nemohol sa odhaliť skôr. Bola by to jeho veľká chyba a posledná nádej na záchranu. Dá sa ale vôbec v tomto prípade hovoriť o záchrane? Nie, nedá. Je to iba predlžovanie agónie pred posledným politickým výdychom.

Rigo mortis, alebo aj posmrtná strnulosť. Aj to je výraz politika túžiaceho po moci. Skalopevným výrazom pri nepochopenej otázke, s miernym omeškaním jej zopakovania. Myšlienkové pochody v nesúlade s verbálnym prejavom by mohol závidieť aj npor.Boborovský. Áno, aj to je tvár popleteného politika, túžiaceho po podiele na vládnutí, napriek vrodenej chybe v jeho programe.

Ďalšou z tvárí politika s otvorenou britvou za chrbtom, je rozkošný, prívetivý výraz nevinného dieťaťa, ktoré dostalo obrovskú moc rozhodnúť. Moc, ktorou sa môže popýšiť pred svojimi politickými kamarátmi. Netuší však, že je to len divadielko a o chvíľu mu jeho hračku na silu zoberú z rúk. Predsa jeho skúsenosti ešte nie sú dokonalé na držanie štátnej uzdy.

Nad tým všetkým drží ruku ten „najpovolanejší“, ten, ktorý ani na chvíľu nepomyslel na to, že jeho schopnosti nemajú taký lesk a slávu o akej je presvedčený. A nakoniec „silná, na oko neohroziteľná“ podpora parazitujúcich mecenášov neschopných fungovať v poctivom podnikateľskom prostredí, sprevádzaná zdvihnutým ukazovákom vo výstražnej polohe mu ani inak nedá. Červená kravata predsa nie je červený plášť Supermana, tak si nechá v tomto smere voči nim, určitú rezervu rešpektu.

To celé spektrum rôznorodosti však má jeden obrovský nedostatok a tým je váha svedomia. Akú hmotnosť, hoc len pomyselnú by asi malo nečisté svedomie politika s týmito charakterovými vlastnosťami? Aká ťarcha to je, že zapríčinila toľkú mieru sklamania v ľuďoch, ktorí s úprimným srdcom prišli odovzdať svoj hlas tomu, ktorý v ich očiach mal aspoň aké-také charakterové vlastnosti, prepletené zdanlivou čistotou svedomia?

Zdá sa, že svedomie slovenského, „štandardného“ politika je obťažkané tým najhorším bahnom, aké kedy mohol slovenský volič na vlastnej koži okúsiť.

 

© Róbert Mačej 14.3.2016

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Polícia má meno podozrivého

Útočníkom mal byť len dvadsaťdva ročný Brit s líbyjským pôvodom.

KULTÚRA

Dominik Dán o knižnom trhu: S mafiánskymi praktikami som sa nestretol

Spisovateľ má s podnikateľmi zlú skúsenosť.

KULTÚRA

Existoval len jeden James Bond, ktorý mohol hrať sám seba

Roger Moore stvárňoval agenta 007 najdlhšie.


Už ste čítali?